Női Amatőr NB: Újonc-bravúrokkal kezdődött a szezon
30
Sep
2019
2019. szeptember 30.  |  11:15
Múlt hét végén elkezdődtek a küzdelmek a Női Amatőr Nemzeti Bajnokságban. A piros csoportban rangadó jellegű meccset nyert a BKG a BEAC otthonában, az újonc soproni Sportdarázs "elkapta" a több rutinos, élvonalat is megjárt játékossal felálló Tatabányát. A másik újonc Győr alulmaradt a Csata otthonában. A zöld csoportban az újonc Törekvés a pirosból kieső Diósgyőrt verte hatalmas hajrával, a Pilis pedig Szolnokon tudott nyerni. A TF fiataljai parádés mérkőzésen verték a nyáron alaposan megerősödő Baját.

Ajka - PINKK SE 103-60

Minden negyedet megnyerve, lepattanózásban 57-32-re felülmúlva ellenfelét aratott Székely-Horváth Zsuzsanna (20/12 pont, 3-3 szerzett labda és gólpassz), Kulcsár Bianka (16/12 pont, 3 lepattanó), Szabó Bettina (12/6 pont) és Mányoky Judit (11/3 pont, 6 lepattanó, 4-4 eladott labda és gólpassz) vezérletével fölényes győzelmet az Ajka a tartalékos, Borbás Panni (16/6 pont, 3 eladott labda) és Vári Zita (12/3 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz) találataira építő PINKK ellen.

ELTE-BEAC Újbuda - BKG Príma Akadémia 70-80

Ellentétes félidők mérkőzésén a szünetig közel 20 pontos előnyt szerzett az Aldazabal Laura (22/6 pont, 10 lepattanó), az amerikai légiós, Rochell Davis (18 pont, 15 lepattanó), Lakatos Dóra (15/15 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda), valamint a nyáron éppen a BEAC-tól igazolt Suppán Anna (10 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda, 3 gólpassz) vezette BKG. Térfélcsere után magukra találtak a hazaiak, akik két az előző évadban még a zöld csoportban szereplő játékosuk, Zsámár Lili (22/6 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda) és Laufer Gabriella (13 pont, 8 lepattanó), valamint Mérész Beatrix (19 pont, 11 lepattanó, 6 eladott labda) jóvoltából a harmadik negyed végén a 10 pontos lélektani határ közelébe küzdötték vissza magukat, de összességében a BKG sikerét nem tudták kétségessé tenni.

Csata DSE - Széchenyi KA Győr 76-53

Ha az nézzük, hogy a bajnokság egyik élcsapata játszott az egyik újonccal, akkor érthető a sima hazai siker. Ha viszont hozzátesszük, hogy győri oldalon több korosztályos válogatott, s már az élvonalat is megjárt játékosok léptek pályára, mint Dúl Panka (17/6 pont, 4 lepattanó, 3-3 gólpassz és szerzett, 5 eladott labda), Dombai Réka (14/3 pont - 15 mezőnykísérlet -,  8 lepattanó, 3 gólpassz), valamint Révész Boróka (14 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda), akkor elsősorban még az összeszokatlanság, a vélhetően elsősorban ebből adódó 26 eladott labda és mindössze 9 gólpassz számlájára írhatjuk a vendégek nagy különbségű vereségét. Az egységes csapatjátékkal kirukkoló Csata részéről ugyan egyedül Radócz Fanni (14 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) jutott 10 pont fölé, de öten is - Boros Júlia (9/3 pont, 4 szerzett labda, 6 gólpassz), Angyal Barbara (9/3 pont, 6 gólpassz), Mányoky Réka (9/3 pont - 11 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó, 3-3 blokk és szerzett labda), Krasovec Lili (9 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) és Várszegi Réka (9 pont) - egyaránt 9-9 ponttal vették ki részüket a magabiztos győzelemből.

Kecskeméti KC - Vasas Akadémia 56-63

A küzdelmes találkozót elsősorban remek, 18-4-re megnyert második negyedére, az 52-41-re megnyert lepattanózására, valamint Kuncz Petra (16/3 pont, 4 lepattanó) és Budácsik Dorottya (12 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda, 3 gólpassz) eredményességére építve tudta megnyerni a Vasas a Burján Bianka (10 pont, 3 lepattanó)-Kurtz Kamilla (10 pont - 16 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó, 3 szerzett labda)-Kálló Dóra (6 pont - 7 mezőnykísérlet -, 9 lepattanó, 4 szerzett, 3 eladott labda) trió vezette kecskeméti együttes otthonában.

MTK-Budapest - MAFC 49-59

A nagy küzdelmet hozó fővárosi derbi első negyedet még megnyerte a Koch Dóra (15/3 pont, 3-3 lepattanó és szerzett labda, 8 gólpassz)-Gróf Tímea (13/3 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda) kettős vezette MTK, ám a folytatásban átvette az irányítást a MAFC, amely a 20-20 fölötti dupla-duplát "szállító" Aradi Zsanett (22 pont 21 lepattanó), valamint Horváth Enikő (13/9 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz) és Hercze Szandra (10/6 pont, 4 gólpassz) vezérletével fordított és végül 10 ponttal győzött.

Sportdarázs - Tatabányai KC 77-62

Két extra teljesítményt nyújtó, dupla-duplát elérő játékosa, Kocsis Fanni (30/15 pont - 5/6 tripla -, 11 lepattanó) és Bakó Patrícia (22 pont, 10 lepattanó) vezérletével a piros csoportban újonc soproni fiatalok az első negyed hajrájában bemutatott 11-1-es rohammal elléptek. A vendégeknek a második etapban elsősorban Pusztai Sára (18/9 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda), Göbölös Réka (16/6 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda) és Mojzes Gina (13 pont, 7 lepattanó) jóvoltából több fölzárkózási kísérletük is volt, de ezeket a hazaiak rendre visszaverték, s végül 15 ponttal nyertek.

Szolnoki MÁV SE - Pilis Basket 57-69

Ha azt nézzük, hogy a lepattanócsatát "döntő fölénnyel", 66-31-re nyerték a vendégek, akkor a végeredmény a hazaiakra nézve hízelgő. Azokra a hazaiakra, akiknél a mezőny legeredményesebb játékosa, Baczuk Virág (20/9 pont - 25 mezőnykísérlet -, 11 lepattanó, 7 szerzett, 3 eladott labda, 6 gólpassz) eléggé magára maradt, ő lett messze csapata legjobb pont-, labda- és lepattanó szerzője. Az elsősorban a két középső etapban ellenfelénél jobban, pontosabban kosarazó vendégek kitűnő pattanózásuk mellett egységes csapatmunkájuknak köszönhették sikerüket, amelynek fő letéteményesei Abaházy Anna (16-16 pont és lepattanó, 3 blokk), Imre Nóra (11 pont - 12 mezőnykísérlet -, 12 lepattanó, 4-4 eladott labda és gólpassz 3 blokk), Hegyi Hanna (10 pont, 7 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda), Farkas Fanni (10 pont - 13 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó, 4 gólpassz), valamint a 8 ponttal, 10 lepattanóval, 6 eladott labdával és 7 gólpasszal záró Szammer Anett voltak.

Szekszárd II - Kanizsai Vadmacskák SE 101-79

A 42-23-ra megnyert második negyedben nyújtott "lehengerlő" támadójátékának, valamint elsősorban Miklós Melinda (29/12 pont, 5 szerzett labda, 7 gólpassz), Renczes Rebeka (14/3 pont, 4 szerzett, 5 eladott labda, 3 gólpassz), Haag Panna (10/6 pont, 4 lepattanó, 3-3 szerzett labda és gólpassz) és Vincze Nikolett (10 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz) eredményességének köszönhetően kezdték biztos győzelemmel a szezont a szekszárdi fiatalok a jól küzdő, a lepattanózást 45-35-re megnyerő, a Baa Dominika (33 pont, 4 lepattanó, 11 szerzett, 13 eladott labda)-Fuisz Viktória (213 pont, 8 lepattanó, 5 eladott labda)-Zsámár Panna (11 pont, 7 lepattanó, 5 eladott labda) trió vezette Nagykanizsa ellen. A vendégcsapat sorsát elsősorban a 33 eladott labda pecsételte meg.

Szegedi KE - Szombathelyi Egyetem 42-48

Az első negyedet simán 19-12-re nyerte a Váradi Nóra (11 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda) és Finsztál Zsófia (8 pont, 3 gólpassz) vezette szegedi együttes, amely azonban az első negyedben dobott 19 pontjára a következő 30 játékpercben mindössze 23-at tudott "rátenni", így a két középső negyedben fölényben játszó, a pattanózást 53-36-ra megnyerő szombathelyiek Püspöki Lotti (13/3 pont - 15 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz), valamint Plózer Petra (11 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda) vezérletével úgy tudtak nyerni Szegeden, hogy a hajrában még 2 pontra feljöttek a hazaiak. A végjátékban azonban Püspöki keze nem remegett meg a vonalon, mind a 4 büntetőjét értékesítve győzelemre vezette csapatát.

TFSE II - Bajai NKK 85-83

A nyitány - a piros csoport meccseit is ide értve - legszínvonalasabb, legizgalmasabb mérkőzését nyerte meg a TF, amely egy végig szoros, kiélezett, összesen 22 (!) hárompontos kosarat hozó találkozón Bernáth Réka (30/12 pont, 8 lepattanó, 3 szerzett labda, 7 gólpassz, 44 VAL - 26 perc alatt), Vörösházi Jázmin (11/9 pont, 3 gólpassz), Angyal Nikolett (11/3 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda) és Szeli Dorina (10 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda) vezérletével kerekedett a Pap Regina (29/3 pont, 10 lepattanó, 3-3 eladott labda és gólpassz)-Raus Vivien (17/12 pont, 10 lepattanó, 4-4 eladott labda és gólpassz)-Szöllősi Boglárka (16/15 pont, 3 eladott labda)-Kucsora Réka (15 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 6 gólpassz) kvartett vezette bajai együttes fölé. Érdekesség, hogy több statisztikai mutatóban is hajszálra egyformán teljestettek a felek. Ilyen a 11/30-as triplamutató, a 38 lepattanó - sőt ezen belül is a 27 védő, 11 támadó -, valamint a 15 eladott labda.

Törekvés - Aluinvent DVTK Miskolc U23 72-66

A zöld csoport újonca fogadta - és hatalmas hajrával le is győzte - a piros csoportból kiesőt. A félidőben még 7, a záró etap előtt pedig 6 pontos hátrányban lévő hazai együttes a 20-8-ra megnyert utolsó negyed mellett elsősorban annak köszönhette sikerét, hogy csapatként jobbnak bizonyult az erősen egyemberes alakulat benyomását keltő diósgyőri fiataloknál, akiktől egyedül Ocsenás Flóra (26 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda) jutott 10 pont fölé. Igaz, 10 fölé hazai részről is csak egy játékos, Dobos Kira (12/3 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda) jutott, de ketten is - Sváb Gréta (10/6 pont) és Szabó Enikő (10 pont, 6 lepattanó) elérték ezt. Hiába nyerték 59-50-re a lepattanócsatát a miskolci fiatalok, katasztrofálisan (1/20, 5%) tripláztak, szemben a hazai együttes 33%-os, 4/12-es triplamutatójával, emellett büntetőzésben is jobb volt a Törekvés (12/19, 63.15%, ill. 15/30, 50%).