Férfi NB I B: Hosszabbítás után döntős a Veszprém
05
2019
2019. május 5.  |  22:10
Tetőfokon az NB I B piros csoportjának elődöntői: mindkét párharcban játszottak a héten hosszabbításos mérkőzést. A Veszprém "túlórában" nyert, s jutott a döntőbe Nyíregyházán, az Oroszlány pedig szintén hosszabbítás után győzött a MAFC otthonában, s vette el az élvonalból tavaly kieső fővárosi együttes pályaelőnyét. A zöld csoportból a feljutásért zajló elődöntők első mérkőzésein hazai sikerek születtek, lépéselőnybe került a Vásárhely és a Baja.

Rájátszás az 1-4. helyért

HOYA-Pannon Egyetem Veszprém - Nyíregyháza Blue Sharks 82-76

A szenzációs játékot hozó első, majd a küzdelmesebb második negyedet követően, azaz szünetben 11 ponttal, 44-33-ra vezetett a leginkább Madár András (17/9 pomt, 4-4 lepattanó és szerzett labda, 3 gólpassz), Kovács Ádám (15 pont, 13 lepattanó, 3 szerzett labda), Völgyi Marcell (14 pont) és Szabó Péter (12/3 pont) kosaraira alapozó alapszakaszgyőztes Veszprém. Térfélcsere után magára talált a Nyíregyháza, amely mezőnysora révén, Michael Harmon (19/9 pont, 3 gólpassz), Bus Iván (18/3 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Czura Attila (13/3 pont) és Fazekas Csaba (10/6 pont) vezérletével a harmadik negyed végére 4 pontra megközelítette vendéglátóját. E kritikus szituációban a záró etap elején újítani tudott a Veszprém, amely az első bő 4 percet 10-0-ra nyerve eldöntötte a maga javára a találkozót a hátrányát a végén triplákkal 6 pontra csökkentő szabolcsi legénységgel szemben.

Nyíregyháza Blue Sharks - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 100-104 hosszabbítás után

Az alapszakasz győztese szinte állva hagyta a roppant görcsösen kezdő hazai együttest, 12-2-re vezetett a 4. percben. Ez követően magára talált a Nyíregyháza, amely egy 10-0-lal a szakasz közepére ledolgozta hátrányát. A nyitó etap utolsó 4 percét 9-2-re nyerve 8 ponttal megint ellépett a Madár András (31/12 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz), Völgyi Marcell (28 pont, 9 lepattanó), Körtélyesi Gergely (12/6 pont, 11 lepattanó), Szabó Péter (12/3 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz) és Kovács Ádám (11/3 pont - 17 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 gólpassz) vezette Veszprém. A második etap elején 10 pont fölé nőtt a különbség, majd volt, hogy 5-re feljöttek a hazaiak, de nem tudtak ennél közelebb kerülni a veszprémi gárdához, amely nem sokkal szünet előtt 13-mal "ment", egy triplával jött fel 10-re szünetre a Nyíregyháza.

A második félidőt egy 12-5-ös két perccel indítva 3 pontra feljöttek az elsősorban Michael Harmon (29/15 pont, 3 lepattanó), Czura Attila (17/6 pont), Fazekas Csaba (15/9 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz) és Bazsó Brúnó (13/6 pont, 10 lepattanó) eredményességére, valamint Bus Iván (8 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda, 9 gólpassz) mezőnymunkájára alapozó hazaiak. Újra ellépett 10-zel a Veszprém, majd a következő volt a képlet: a hazaiak többször is feljöttek egy triplányira, e kritikus szituációkban rendre újítani tudott a vendég gárda. A 39. percben ismét háromra zárkózott föl a Nyíregyháza, a 40-ben pedig Mokánszki Máté (8/3 pont) triplájával egyenlített is. Utána már nem született kosár, jöhetett a hosszabbítás. Ebben szinte végig fej-fej mellett, váltott vezetéssel haladtak a felek. A 45. perc elején Bazsó három büntetőből kettőt értékesített, ezzel átvette a vezetést a Nyíregyháza, de utána Madár kettőből kettő, majd Völgyi négyből három büntetőjével nyert, s döntőbe jutott a Veszprém.

A párharc végeredménye: 2-0 a Veszprém javára.

MAFC - OSE Lions 95-96 hosszabbítás után

Az első félidőben egyértelműen az Eric Washington (30/12 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz)-Katona Bence (26/18 pont - 6/7 tripla -, 3-3 lepattanó és gólpassz)-Garamvölgyi Ákos (10 pont, 6 lepattanó)-Misek Levente (10 pont, 4 gólpassz) kvartett vezette hazai együttes akarata érvényesült, amely 15 pontos előnyt (50-35) szerzett szünetre. Térfélcsere után nagyot változott a játék képe, rendezte védekezését, s jobb ritmusban támadott az Oroszlány, amely Remy Abell (25/3 pont, 4 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda, 6 gólpassz), dr. Mohácsi Máté (22/18 pont, 3 lepattanó), Zsíros Péter (11/9 pont, 9 lepattanó) és Nshimba Joel (10 pont, 6 lepattanó) hatékony, jó játékára építve fokozatosan csökkentette hátrányát, sőt a 39. perben Abell büntetőivel át is vette a vezetést.

Az utolsó percre 3 pont előnnyel fordultak a vendégeknek. Katona triplával egalizált a MAFC, utána azonban Hegedűs Gergely (8/3 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) 1, majd Abell 2 értékesített büntetőjével újra ellépett hárommal az OSE. A hazaiaknak erre is volt válaszuk, ekkor Nagy Krisztián (9/9 pont) "vert be" egy hármast, s bár az Oroszlánynak volt még labdája nyerni, nem tudott élni a lehetőséggel, jöhetett a hosszabbtás. A ráadás is izgalmasan alakult, kisebb "futása" volt mindkét csapatnak, de nagyon nem eresztették egymást a váltott vezetéssel haladó csapatok. A ráadás nagy büntetőpárbajt hozó végjátékában az utolsó másodpercen belül, 1 pontos hazai vezetésnél Abell dobhatott büntetőket. Az oroszlányi légiósnak nem remegett meg a keze, így drámai küzdelemben, hosszabbítás után elvette a MAFC pályaelőnyét az Oroszlány.

Rájátszás az 5-8. helyért

Vasas Akadémia - Budapesti Honvéd SE 82-76

A küzdelmes játékot hozó első negyedet követően 9 ponton tartva ellenfelét szerzett 7 pontos előnyt a Vasas. A Moravcsik Áron (22/9 pont, 5 lepattanó, 6 szerzett, 4 eladott labda, 8 gólpassz)-Andrássy Géza (22/3 pont, 13 lepattanó)-Katona Róbert (11/9 pont, 3-3 szerzett labda és gólpassz) trió vezette hazai gárda előnye a második etap közepén 10 pont fölé nőtt, de szünetig 5 egységnyire faragta hátrányát a Honvéd. A harmadik negyed közepén egy 12-0-lal 17 ponttal léptek el a vendéglátók, ám a szívósan küzdő Honvéd - amelyben Horváth Ákos (35/15 pont, 3 szerzett, 4 eladott labda, 5 gólpassz) időnként eléggé magára maradt a pontszerzésben, s amelyben Fülöp Botond 13/3 pontig és 6 lepattanóig, Stefán Dávid pedig 9/3 pontig, 10 lepattanóig, 3 szerzett és 4 eladott labdáig jutott - a 37. percre 5 pontra csökkentette hátrányát, de ekkor egy 7-0-lal eldöntötte a maga javára a találkozót a Vasas.

PVSK-Kronosz Kiadó - BKG-Príma SE 76-100

A harmadik negyed közepéig többször is ellépett a BKG, ám addig az Olasz Ádám (22 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz)-Veljko Dragasevic (20/12 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) kettős vezette pécsi fiatalok rendre felzárkóztak. Az elsősorban Seth Berger (26/6 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda), Nagy Botond (23/15 pont, 6 lepattanó, 8 gólpassz), Kovács Soma (17/3 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda) és Nagy Benedek (15/9 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz) ponterős, jó játékára építő BKG a harmadik negyed második felében egy 17-4-et "repesztve" eldöntötte a mérkőzést a maga javára, s 24 pontos előnyt szerzett a hazai visszavágóra.

Rájátszás a 9-12. helyért

MEAFC-Miskolc - MTK Törökbálint 78-63

A két középső negyedben lendületesebben, pontosabban, tudatosabban kosarazva vágott vissza Austin Thornton (18/15 pont, 14 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz), Lippai Szabolcs (14 pont, 3 lepattanó), Takács Dániel (12/3 pont, 4-4 eladott labda és gólpassz) és Szanyi Róbert (10/6 pont, 3 lepattanó) vezérletével a MEAFC az ezúttal a Horváth Barnabás (12/9 pont, 4 lepattanó)-Vámos László (12/9 pont)-Czakó Tamás (12 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda, 2 blokk)-Bagi Donát (10/3 pont - 11 mezőnykísérlet -, 3 lepattanó) kvartett vezette törökbálinti együttesnek a pár nappal korábbi súlyos vereségért.

MTK Törökbálint - MEAFC-Miskolc 68-82

A párharcot eldöntő harmadik összecsapást a vendég miskolciak kezdték jobban, akik elsősorban Tóth Bence (20/9 pont, 7 lepattanó), Szanyi Róbert (17/15 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Kopasz Márton (10/3 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda) és Takács Dániel (10 pont, 7 gólpassz) jóvoltából 9 pontos előnyt építettek ki az első negyed végére. A folytatásban magukra találtak a hazaiak, akik a Bihari Máté (19/3 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda)-Vámos László (10/6 pont, 3 lepattanó)-Bognár Mátyás (10/6 pont - 11 mezőnykísérlet) trió vezérletével a harmadik negyed hajrájában átvette a vezetést. A szakasz végén azonban Szanyi vezérletével egy 7-0-s rohammal visszavette a vezetést a miskolci gárda, amely a záró etap első felét 12-2-re nyerve nemcsak a mérkőzést, a párharcot is eldöntötte a maga javára.

A párharc végeredménye: 2-1 a MEAFC-Miskolc javára.

Budafok - Nagykőrösi Sólymok KE 76-82

Fordulatos mérkőzésen a szünetben még 6 ponttal a tétmérkőzést hetek óta nem játszó Fehér Csaba (23/6 pont, 8 lepattanó, 6 szerzett labda), Varga Dániel (14 pont, 8 lepattanó), Jilling László (11/9 pont - 13 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó, 4-4 szerzett és eladott labda) és Lados Erik (11 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz) vezette vendéglátó Budafok állt jobban. A bennmaradását a minap bebiztosító Nagykőrös azonban a szédületes, 28-12-re megnyert harmadik negyedének, továbbá elsősorban Lakosa Ákos (17/3 pont, 3 lepattanó, 4 szerzett, 7 eladott labda, 8 gólpassz), Molnár Miklós (16 pont, 3 lepattanó), Fehér Péter (13/9 pont, 3-3 lepattanó és szerzett labda), valamint Cristopher Viqueira (11/3 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz) eredményes játékának köszönhetően fordított és előnyt szerzett a párharcban.

Nagykőrösi Sólymok KE - Budafok 80-83

Egy negyed után 2 ponttal az első összecsapást idegenben megnyerő Nagykőrös vezetett, de a második etapban fordított az elsősorban Varga Dániel (28/3 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda), a talán élete meccsét játszó Kiss Mihály (15/6 pont, 13 lepattanó, 3 eladott labda, 7 gólpassz) és Jilling László (12/9 pont - 14 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó) vezette, a lepattanózást 53-40-re megnyerő Budafok. A második félidőben Fehér Péter (30/18 pont, 3 lepattanó), Cristopher Viqueira (12/6 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz, 3 szerzett labda) és Lakosa Ákos (11 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 gólpassz) eredményes és jó játéka jóvoltából a Nagykőrös végig üldözte a budafokiakat, a legvégén még triplával egyenlíthetett volna, de az kimaradt, így nyert, a párharcot pedig kiegyenlítette a Budafok.

A párharc állása: 1-1

Bajai Bácska FKE - Óbudai Kaszások 73-55

Szünetben még a pontszerzésben időnként eléggé magára maradó, csapatából egyedüliként 10 pont fölé jutó Molnár Levente (17/12 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett, 4 eladott labda) vezette vendég óbudaiaknak volt 3 pontos előnyük. A harmadik negyedben azonban erődemonstrációt tartott a szünet utáni etapot 27-6-ra nyerő Baja, amely egységes csapatmunkával, Milos Vukicsevics (14 pont, 4-4 lepattanó és szerzett labda), Kovács Barnabás (13/9 pont, 3 lepattanó), Pongó Martin (13 pont - 15 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó, 4 szerzett, 3 eladott labda, 6 gólpassz), Jakab Péter (12/3 pont - 14 mezőnykísérlet -, 13 lepattanó) és Nagy Dániel (11/3 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz) vezérletével magabiztos győzelemmel kezdte a párharcot.

A párharc állása: 1-0 a Baja javára.

Vásárhelyi Kosársuli - Salgótarjáni KSE 82-74

Ahogy a másik elődöntőnek, ennek a párharcnak is a harmadik negyedben dőlt el az első ütközete, amelynek végére a szünetben 2 ponttal vezető hazaiak Vas Péter (16/12 pont, 7 lepattanó), Varga Zalán (15 pont, 8 lepattanó, 5 szerzett labda), Molnár Bence (13/3 pont, 5 gólpassz), Béres Nándor (10/6 pont, 6 lepattanó, 3 eladott labda) és Bálint Erik (10 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda, 4 gólpassz) eredményességére építve 10 pont fölé "hizlalták" előnyüket. A Salgótarján nem adta olcsón a bőrét, a hajrára Dominik Herendic (20 pont, 12 lepattanó, 4 eladott labda), Piukovics Bálint (12/6 pont, 3 lepattanó), Kovács Martin (12 pont, 6 lepattanó, 3-3 gólpassz, szerzett és eladott labda) és Boinitzer Dávid (10 pont, 5 lepattanó) vezérletével 3 pontra feljött, de a nagyobb hátrány ledolgozása sokat kivett a vendégek játékosaiból, a végén pontosabban játszó hazaiak "behúzták" a párharc nyitómeccsét.

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - Concordia MOTAX KC Pápa 80-96

Kosarakban gazdag, látványos találkozón a vendég pápaiak a Sonyák Béla (33/12 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda)-Murai Gábor (19/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 7 gólpassz)-Ryan Cook (16 pont, 9 lepattanó, 8 szerzett labda, 7 gólpassz)-Kocsis Tamás (10 pont, 3 lepattanó) kvartett eredményes, hatékony játékára építve, minden negyedet megnyerve tudott győzni az egységes csapatjátékot nyújtó, Horváth Gergő (13/9 pont, 5 lepattanó), Rátvay Balázs (13 pont, 3 lepattanó), Geiger Bálint (12/6 pont - 13 mezőnykísérlet -, 4-4 lepattanó és eladott labda), Gáll Dominik (11/6 pont, 6 lepattanó, 2-2 gólpassz, blokk és eladott labda), Rátvay Tamás (11/3 pont, 4-4 lepattanó és eladott labda), valamint Csaba György (11 pont - 13 mezőnykísérlet -, 4 gólpassz) vezette győri csapat otthonában, ám a jelek szerint a hazaiaktól hiányzott egy olyan vezéregyéniség, mint amilyen Sonyák volt a pápaiaknál.

DEAC U23 - Újpest-MT 64-84

A Surmann Gábor (29/6 pont, 17 lepattanó, 5 gólpassz)-Jovan Djurasevics (26/12 pont, 10 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz)-Takács Gergely (18/9 pont, 8 lepattanó) trió tagjainak ponterősségére alapozó újpestiek minden negyedet megnyerve simán győztek a tartalékos, Szekeres Ferenc (14/12 pont, 4-4 lepattanó és szerzett labda), Kozák Márton (13 pont, 10 lepattanó) és Sólyom Bence (10 pont, 3 eladott labda, 4 gólpassz) vezette debreceni gárda otthonában.

KTE-Duna Aszfalt - EKE Eger KOK 88-70

A szünetben 50-25-re vezető hazaiak Molnár Dániel (17/3 pont - 18 mezőnykísérlet -, 10 lepattanó, 6 gólpassz), Orgona Gergő (15/3 pont, 7 lepattanó, 4 szerzett labda), Fülöp Bence (14 pont, 7 lepattanó, 3 eladott labda), Plézer Gábor (13/3 pont - 15 mezőnykísérlet -, 3 szerzett labda, 2 blokk) és Kucsera Dániel (10 pont, 9 lepattanó) vezérletével egy félidő alatt eldöntötték a mérkőzés, s egyben a továbbjutás sorsát. A vendég egriek Máté Balázs (21/12 pont, 8 lepattanó), Ungi Keve (11/3 pont, 6 lepattanó) és Szabó Gábor (11/9 pont) eredményességére építve a záró etapban 20 ponton belülre kerültek.

A párharc győztese: a KTE-Duna Aszfalt 2-0-lal.

Alba Fehérvár - Tiszaújvárosi Phoenix KK 96-89

A 33-15-re megnyert első negyedre, továbbá Lukács Norbert (29/12 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Polster Attila (19/15 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz), Seyi Awogbemi (12 pont, 14 lepattanó, 3 eladott labda, 5 gólpassz) és Varga Máté (11/6 pont, 3 eladott labda, 12 gólpassz) eredményes, hatékony játékára alapozva győzték le a fehérvári fiatalok a Jaywuan Hill (27/3 pont, 11 lepattanó, 5 szerzett labda, 3 gólpassz)-Pongrácz Gergely (25/21 pont, 5 szerzett labda, 7 gólpassz)-Kovács Zoltán (19/9 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) trió vezérletével hatalmasat hajrázó, s a találkozó végén 10 ponton belülre kerülő borsodi együttest.

A párharc győztese: az Alba Fehérvár 2-0-lal.