NB I B: Elődöntős csoportgyőztesek, kapaszkodó sereghajtók
19
2019
2019. április 19.  |  15:00
Mozgalmas hétköznapokon van túl a férfi másodosztály mezőnye. Javában zajlik a rájátszás, a piros és a zöld csoport győztese, a Veszprém és a Vásárhelyi Kosársuli is két mérkőzésen jutott túl a negyeddöntőn, bár ez utóbbi alaposan megszenvedett a második sikerért az erősen tartalékos debreceni fiatalok otthonában. Nem adja olcsón a bőrét a két csoport utolsó helyén záró két alakulat: a Bonyhád a MEAFC, a SMAFC pedig a Kecskemét ellen "mentette" utolsó, ki-ki meccsre a párharcot hazai sikerével. A piros csoport másik bennmaradásért zajló párharcában a Békés nem tudott élni idegenbeli bravúrjával, a Nagykőrös visszavágott, s visszavette a pályaelőnyt.

Rájátszás az 1-8. helyért

PVSK-Kronosz Kiadó - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 57-108

A közel 20 ponttal, 27-8-ra megnyert "lehengerlő" első negyedével lényegében 10 perc alatt eldöntötte a találkozót, s ezzel a továbbjutás kérdését is az alapszakasz győztese, amely a páratlan negyedekben nagy fölényben játszott Pécsett. A Veszprém Madár András (22/15 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda), Kerkai Ákos (21/6 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett, 3 eladott labda), Körtélyesi Gergely (17/6 pont, 10 lepattanó), Kovács Ádám (16 pont - 8/8 mezőnyből -, 7 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda, 8 gólpassz) és Völgyi Marcell (12 pont) vezérletével könnyed, fölényes győzelemmel jutott az elődöntőbe a Futó Balázs (13 pont, 6 lepattanó)-Bíró Levente (12 pont - 14 mezőnykísérlet -, 3-3 lepattanó és eladott labda) kettős vezette pécsi együttes otthonában.

A párharc győztese: a Veszprém 2-0-lal.

Vasas Akadémia - MAFC 69-96

15 perc alatt eldöntötte a visszavágót a második szakasz közepén 20 ponttal vezető, elsősorban Eric Washington (32/6 pont, 7 lepattanó, 4-4 szerzett és eladott labda, 10 gólpassz), Csapai Péter (13 pont - 14 mezőnykísérlet -, 9 lepattanó, 3 eladott labda), Katona Bence (11/6 pont - 12 mezőnykísérlet) és Misek Levente (11/3 pont, 4 gólpassz) eredményes, hatékony játékára alapozó MAFC. A második negyed közepén ugyan magára talált a Katona Róbert (19/6 pont, 3-3 lepattanó és eladott labda)-Andrássy Géza (14 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda)-Boros Márk (10 pont - 14 mezőnykísérlet -, 14 lepattanó, 3 eladott labda, 4 gólpassz) trió vezette Vasas, s a 10 pontos lélektani határ közelébe küzdötte fel magát. Ezen belülre azonban nem tudott kerülni, s a záró etap megint egyértelműen a MAFC csapatáé volt. Érdekesség, hogy a lepattanócsatát 51-43-ra a Vasas nyerte, ám igen gyenge (4/24, 16,67%) triplamutatóval, valamint 23 eladott labdával nem volt esélye győzni.

A párharc győztese: a MAFC 2-0-lal.

A 9-14. helyért

Knipl Kft. Bonyhádi KSE - MEAFC-Miskolc 86-78

Egyenlített a bajnokságot 12-es vereségsorozattal záró Bonyhád, amely egyrészt az alapszakasz első fordulójában 25 pontos, 79-54-es vereséget szenvedett a miskolciaktól, másrészt pedig amelynek játékosai e találkozót megelőzően elég régen, január 11-én, éppen a borsodi megyeszékhelyen érezhették a győzelem édes ízét. A bonyhádiak ezúttal egyértelműen a sokkal jobb triplázásuknak (11/25, 44%), valamint Tömösváry Máté (17/6 pont, 5 lepattanó), Somogyfoki Szabolcs (16/3 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda), Pupp Bence (12/3 pont, 4 lepattanó) és Dorogi Gergő (9/9 pont, 3 lepattanó) eredményességének, továbbá a 49-35-re megnyert lepattanózásuknak köszönhették a sikert. A Lippai Szabolcs (21 pont)-Austin Thornton (16/3 pont - 18 mezőnykísérlet -, 19 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott, 4 szerzett labda)-Takács Dániel (10/3 pont, 4 lepattanó, 3 eladott labda)-Szögi Ádám (10/3 pont, 4 szerzett labda) kvartett vezette miskolci gárda játékosai borzasztó rosszul céloztak távolról (3/31, 9,68%), s ebből a gyenge mutatóból Thornton 1/14-gyel vette ki részét - a párharc pénteken Miskolcon dől el.

A párharc állása: 1-1.

Omnia Pub&Food Békés - Nagykőrösi Sólymok KE 80-83

Idegenben szerzett előnyből várta, s remekül kezdte a párharc második, hazai mérkőzését a Békés, amely Danijel Krsztics (24/12 pont, 6 lepattanó), Nagy Balázs (18/12 pont, 7 lepattanó), Kertész Dániel (13/3 pont, 7 lepattanó, 8 gólpassz) és Koma Dániel (12 pont, 4 lepattanó) vezérletével 10 pontos előnyt szerzett az első negyedben. A másodikban viszont rendezte védekezését, s ettől jobb ritmusban is támadott a Nagykőrös, amely szünetig 1 pontra feljött, a harmadik negyed végén pedig már 2 ponttal vezetett is. A záró etap elején ugyan egalizált a házigazda, de a 32. és a 36. perc között egy 16-6-tal 10 pontos előnyt szerzett a mezőnysora, a Molnár Miklós (19/6 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz)-Cristopher Viqueira (12/3 pont, 5 lepattanó)-Lakosa Ákos (10 pont - 11 mezőnykísérlet -, 4-4 szerzett labda és gólpassz) trió vezette Nagykőrös. A Békés ekkor hosszú hajrát nyitott, egy 10-3-mal 3 pontra feljött, s több lehetősége is volt egyenlíteni, de a végén ez nem sikerült, így győzött a Nagykőrös, s visszaszerezte a pályaelőnyt - döntés szombaton, Nagykőrösön.

DEAC U23 - Vásárhelyi Kosársuli 88-89

Az erősen tartalékos, három kulcsjátékosukat is nélkülöző debreceni fiatalok kis híján "elkapták" az alapszakaszt megnyerő Hódmezővásárhely csapatát. A színvonalas, végig szoros összecsapás nagy dobópárbajjal kezdődött, egy negyed után 3 pont előnye (33-30) volt a Szekeres Ferenc (22/18 pont, 3 lepattanó), Sólyom Bence (17 pont, 3 lepattanó, 4 eladott labda, 11 gólpassz), Opre Roland (14/3 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda), Zsuga Tamás (12/12 pont, 4 gólpassz) és Kozák Bertalan (12 pont, 4 lepattanó) ponterős játékára építő fiatal debreceni gárdának. A második negyedben rendezte védekezését, fordított, s szünetben 1 ponttal vezetett a Vásárhely. A harmadik etap végén újra fordult a kocka, ekkor a hazai együttesnek volt minimális előnye. A záró etap közepén 4 ponttal "mentek" a DEAC fiataljai, ám ekkor egy 10-2-vel 4 pontos előnnyé alakította korábbi ugyanekkora hátrányát az alapszakaszgyőztes, amely végül a Bálint Erik (21 pont, 6 lepattanó)-Vas Péter (15/3 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz)-Varga Zalán (13 pont, 4 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda) trió tagjainak ponterőssége, valamint Pavlovic Vuk (8 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz) hatékony játéka, mezőnymunkája révén végül ellenfele fölé kerekedett, s minimális különbséggel megnyerte a találkozót.

A párharc győztese: Vásárhelyi Kosársuli 2-0-lal.

Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC - Óbudai Kaszások 90-95

A látványos, nagyiramú, kosarakban gazdag találkozó szünetében 5 ponttal még a Rátvay Balázs (20 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Domsitz Márton (19 pont, 10 lepattanó), Csaba György (14/3 pont, 3 eladott labda) és Gáll Dominik (13/9 pont, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) eredményességére építő hazai gárda vezetett. A vendégek azonban szédületes támadójátékot produkálva, 34 pontot szerezve a harmadik etapban 6 pontos előnnyé változtatták szünetbeli hátrányukat. Izgalmasan alakult a záró etap, úgy 2 és fél perccel a befejezés előtt egalizáltak a hazaiak, de a végjátékban a Steve Rosemond (28/6 pont, 7 lepattanó, 6 szerzett, 4 eladott labda, 9 gólpassz)-Ondima Olivér (12/12 pont, 3-3 eladott labda és gólpassz)-Bencsik Barnabás (12 pont)-Farkas Dániel (11/6 pont)-Reiter Bence (10 pont, 3 lepattanó) ötösfogat "húzta" vendégek voltak pontosabbak, így a mérkőzés mellett a párharcot is megnyerték.

A párharc győztese: Óbudai Kaszások 2-0-lal.

Újpest-MT - Salgótarjáni KSE 74-67

A küzdelmes, végig szoros találkozón nem veszített negyedet, így Surmann Gábor (20/6 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz), Surmann Péter (16/6 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz) és Jovan Durasevics (16 pont, 8 lepattanó, 4 eladott labda, 5 gólpassz) vezérletével győzött, s egalizált a párharcban az Újpest. A hazai sikerében jelentős szerepe volt annak, hogy féken, azaz 5 ponton és 3 gólpasszon tartotta a Salgótarján 22 perc alatt kipontozódó "motorját", Dominik Herendicet, így aztán hiába üldözte végig, s zárkózott fel 1 pontra a 38. percben a Boinitzer Dávid (16 pont, 4 lepattanó)-Csabák Balázs (14/6 pont, 3-3 lepattanó és eladott, 4 szerzett labda)-Joó Tamás (13/3 pont, 7 lepattanó, 4-4 gólpassz és eladott labda) trió vezette vendégcsapat, végül az újpesti gárda örülhetett - döntés szombaton Salgótarjánban.

Concordia MOTAX KC Pápa - Bajai Bácska FKE 69-75

Ellentétes félidők mérkőzésén a szédületesen nagyot játszó Jakab Péter (33/15 pont, 21 lepattanó), valamint Pongó Martin (18/12 pont), Nagy Dániel (10/3 pont - 13 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 5 gólpassz) és Milos Vukicsevics (8 pont, 15 lepattanó) vezérletével szünetig 23 pontos előnyt szerzett a Baja. Térfélcsere után elsősorban Murai Gábor (24/6 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda), Sonyák Béla (12/6 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz) és Ryan Cook (10/3 pont - 11 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó, 4 gólpassz) jóvoltából magára talált, s fokozatosan csökkentette hátrányát a Pápa, ám a végén 5 pontnál nem tudott közelebb kerülni a lepattanócsatát "döntő fölénnyel" 58-30-ra nyerő bajai együtteshez.

A párharc győztese: Baja 2-0-lal.

A 9-13. helyért

SMAFC - KTE-Duna Aszfalt 93-84

Sérült, rutinos centere, Csaplár-Nagy Arnold nélkül ha szűken is, de minden negyedet megnyerve egyenlített a párharcban az elsősorban a remek napot kifogó Füzi Róbert (42/18 pont, 7 lepattanó), valamint Czukor Bence (22/6 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda, 6 gólpassz) és Kovács Benedek (10 pont, 4 lepattanó) kosaraira alapozó soproni egyetemi együttes. Bár a vendégek Molnár Dániel (24/9 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz), Plézer Gábor (23/12 pont, 4 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda), Lukács Döme (16/3 pont, 4 lepattanó) és Fülöp Bence (13 pont, 8 lepattanó) vezérletével próbáltak végig "tapadni" a SMAFC-ra, de az összecsapás végül hazai sikerrel zárult.