Fiú Junior Döntő: Meggyőző Szolnok, két sikerrel nyitott az Alba és a Honvéd
04
2019
2019. április 4.  |  21:10
Kármán és Valerio vezérletével hátrányból fordítva győzött a Honvéd

A Budapesti Honvéd és a Körmend összecsapásával vette kezdetét a 2019-es Nemzeti Fiú Junior Döntő. Az első percekben fej-fej mellett haladt a két csapat, 10-10 után azonban Kiss és Balogh találataira alapozva meglépett ellenfelétől a vasi gárda. Monek távolról köszönt be, a nyitónegyedet a remek dobóformával indító körmendiek húzták be (15-25).

Kiss triplájával 13-ra nőtt a Törpördögök előnye a második etap elején, sőt Balogh büntetőivel már 17-tel tartott előrébb a Körmend a játékát egyelőre csak kereső fővárosiakkal szemben (19-36). Valerio, Tanoh és Kármán vezérletével igyekezett zárkózni a Honvéd, de a rengeteg hárompontost ráemelő vasiaknál mindig akadt valaki, aki jókor talált be – nem csak hogy nem tudott közelebb férkőzni ellenfeléhez Losonczy Dániel alakulata, de a második játékrészt is a körmendiek nyerték, magabiztosan vezetve a nagyszünethez érkezve (42-56).

A térfélcserét követően Kármán és Valerio vették hátukra a budapesti együttest, utóbbi trojkájával hosszú idő után „néztek be” újra 10 pont alá (54-62). Ekkor még tudta tartani magát Kocsis Tamás csapata, hála az időnként beakadó hárompontosoknak, de Kármán folyamatos agresszív játékával nehezen boldogultak, egyre közelebb jöttek a piros-fehér mezesek (67-72). Takács büntetőivel, valamint Kiss kosarával ugyan a vezetést megőrizte a Körmend a negyed végéig, de a kezdeményező szerepet átvette a Honvéd, amely 10 pontot el is tüntetett félidei hátrányából (73-77).

Valerio két precíz távoli találatával 79-nél érte végül utol ellenfelét a Losonczy-alakulat, majd zsákolásával és újabb triplájával elkezdtek meglépni a fővárosiak (84-79). A Törpördögök leblokkoltak, mire Takács értékesített két szabaddobást, már 10 pont körüli volt a differencia (92-83). Kopácsi is lendületbe jött a végén a budapesti együttesben, a kevés cserével játszó körmendiek pedig elkészültek erejükkel – amíg ültek a tripláik, remek játékkal vezettek a Honvéd ellen, a Valerio-Kármán duóra azonban nem volt ellenszerük, ahogy elkezdtek kimaradni távoli dobásaik, ellenfelük fokozatosan föléjük kerekedett. Valerio Vincent 37 pontjával és 15 lepattanójával a mezőny legeredményesebb játékosa lett, kerek 60-as VAL értéket hozott.

Budapesti Honvéd – Körmendi Törpördögök 104-90 (15-25, 27-31, 31-21, 31-13)

Honvéd: Kopácsi 16/6, Dévényi 4, Béres 1, Valerio 37/12, Kármán 31.
Csere: Tanoh 14/3, Panic -, Németh P. -, Tarján 1, Dénes -, Magari -.

Körmend: Kiss M. 13/12, Takács K. 18/12, Kiss B. 18/3, Monek 17/12, Balogh M. 21/6.
Csere: Darázs 3/3, Vargovics -, Parcsami -.

Gyorsan eldöntötte az Alba

A játéknap második összecsapását az Alba Fehérvár és a Debreceni KA vívta. 7-0-lal kezdett az Alba, Neuwirth találataival igyekezett zárkózni a hajdúsági alakulat. Balsay és Seyi kosaraival azonban fokozatosan lépett el ellenfelétől a fehérvári gárda, kitűnő támadójátékkal operáltak az első negyedben Pethő Ákos tanítványai – 30 pontot szórva, magabiztos előnnyel zárták az etapot (30-14).

A második felvonásban tartotta, sőt növelte a különbséget az Alba, Lukács zsákolásával már a húszat is elérte a differencia (40-20). Kuttor és Kass is hatékonyan kosaraztak, szép támadásaik mellett a védőoldalon is kiemelkedőt nyújtottak a székesfehérváriak – félidőre csaknem harmincra hízott az előnyük, teljesen megérdemelten (51-22).

A fordulás után még egy lapáttal rátett addig is meggyőző teljesítményére a Pethő-legénység, Balsay és Kass vezérletével a harmadik játékrészt is magabiztosan hozták – a debrecenieknek csak felvillanásokra futotta (76-34). A végét már nem erőltette túlságosan egyik csapat sem, mindkét edző lehetőséget adott az összes játékosának – az Alba Fehérvár magabiztos győzelemmel kezdte a Junior döntőt.

Alba Fehérvár – Debreceni KA 92-49 (30-14, 21-8, 25-12, 16-15)

Alba: Lukács 19, Balsay 16/3, Kuttor 11, Takács E. 2, Seyi 13.
Csere: Kass 13/3, Körmöczi 5/3, Áment 2, Molnár M. 5/3, Magda 1, Góbi 2, Nagy Z. 3.

Debrecen: Kurucz 2, Csikai 8, Neuwirth 13, Tóth G. 5, Balázsi 3/3.
Csere: Turcsik -, Nemes 2, Kanyári 1, Somi 9, Horai 1, Sass -, Kalassai 5/3.

Meggyőző játékkal kezdett a házigazda

A harmadik derbi a rendező Szolnoki Kosárlabda Akadémia és a MAFC között került lejátszásra. Az első percek itt is az ismerkedés jegyében teltek, 9-9 után Pallai trojkájával indult egy nagyobb szolnoki roham – Csornai közelijével el is léptek 10 ponttal a házigazda Tisza-partiak, és be is húzták a negyedet (27-13). Nem hagyta annyiban a dolgot a MAFC, Limpek tempójával visszajöttek tíz alá a fővárosiak. Herló és Gilszki is távoli találataikkal tűntek ki, ám utóbbinak több segítsége akadt, hiszen Arabo, Pallai és Csornai is eredményesen kosárlabdáztak Honti Viktor csapatában. Félidőre egy keveset még rá is tudtak tenni első játékrészben megszerzett előnyükre a csapatként jobban funkcionáló szolnokiak (51-33).

A félidei kupaktanács a hazaiaknak sikerülhetett jobban, hiszen Gilszki és Orbán hárompontosaival harminc pont fölé növelték vezetésüket. Ezt a folytatásban már nem is igen adták alább, köszönhetően például a remek napot kifogó Gilszki Eriknek, aki hét kísérletből hat trojkát küldött a gyűrűbe. Az utolsó percekben mindkét edző lehetőséget adhatott egyébként kevesebbet játszó játékosainak is, nem sokáig forgott veszélyben a Tisza-partiak győzelme. Remekül sikerült tehát a házigazda Szolnoki Kosárlabda Akadémia bemutatkozása a Junior döntőben, remek csapatjátékot bemutatva múlták felül a MAFC együttesét Honti Viktor tanítványai.

Szolnoki Kosárlabda Akadémia – MAFC 92-64 (27-13, 24-20, 25-19, 16-12)

Szolnok: Gilszki 20/18, Pallai 19/9, Csornai B. 16, Várbíró 4, Arabo 12.
Csere: Orbán 10/3, Csomós 3, Bella 2, Ficsór 2, Csornai Cs. -, Verba -, Csák 4.

MAFC: Vantal 10/3, Dormán 9, Limpek 3, Herló 15/9, Pfandler 2.
Csere: Turi 1, Vranek 2, Csányi 3, Tóth B. 11, Kis B. 4, Mózer 2, Bősze -.

Hamar dűlőre vitte a Vasas is

A játéknap negyedik mérkőzésén a Vasas Akadémia és a Pécsi Kosárlabda Akadémia feszült egymásnak. Az első negyed közepéig jól tartották magukat a mecsekaljaiak, ekkor vette át a kezdeményező szerepet az agresszívabban kosárlabdázó Vasas – 10-9 után egy 11-4-es szakaszt futottak Bartháék, így 24-15-re nyerték meg a nyitó etapot. A második játékrészben is folytatódott a fővárosi dominancia, 9-0-lal rajtoltak a piros-kékek, mire először betalált a pécsi gárda. Veres és Horváth találataival tovább nyílt az olló, összesen 7 pontot engedélyezett a budapesti csapat a baranyaiaknak ebben a periódusban – ennek megfelelően magabiztosan, 47-22-re vezettek a nagyszünetben Faragó Péter tanítványai.

A harmadik és negyedik negyed bár kiegyenlített küzdelmet hozott – az egyiket a Vasas, a másikat a Pécs nyerte 2 ponttal – a lényegi kérdések már az első 20 perc során eldőltek. Magabiztos győzelemmel kezdte a tornát a Vasas Akadémia, a mecsekaljaiak pedig péntek reggel a Szolnok ellen próbálhatják meg kiköszörülni a csorbát.

Vasas Akadémia – KA Pécs 87-62 (24-15, 23-7, 19-21, 21-19)

Vasas: Horváth 16/12, Kódor -, Jenei 4, Radics 14, Bartha 20.
Csere: Kiss 4, Veres 4, Kelemen 3, Honti 8/3, Meződi 3, Hanzély -.

Pécs: Vukas 8, Herger 2, Fekete 6, Scherer 9/3, Váits 10.
Csere: Dervalics 11, Balaskó 5/3, Borsos -, Bálint 6, Horváth 5.

Ha nehezen is, de hozta a második meccsét is a Honvéd

A Körmend ellen hátrányból fordító Honvéd az Alba elleni sima vereséggel rajtoló Debrecennel nézett farkasszemet a játéknap ötödik mérkőzésén. Villámrajtot vettek a fővárosiak, kevesebb mint két perc alatt 10-1-re vezettek. Kádár Tamás vezetőedző ilyenkor szokásos időkérése azonban jótékonyan hatott a hajdúságiakra, Kalassai triplájával már náluk volt az előny (10-12). A Körmend elleni mérkőzés egyik hőse, Vincent Valerio találataival visszavette a vezetést a Honvéd, innentől pedig egy klasszikus „egy ide, egy oda” mérkőzés vette kezdetét – egyik csapat sem tudott komolyabb előnyt kialakítani. A kosarakban nem szűkölködő első játékrészt szűken behúzták a debreceniek (25-26). Kis szusszanást követően ott folytatódott a derbi, ahol abbamaradt – bár Kopácsi hárompontosával négypontos előnyhöz juttatta a fővárosi együttest, nem kellett sokat várni a debreceni válaszra. Kanyári és Balázsi távoli kosarainak köszönhetően az etap nagy részében néhány ponttal a hajdúságiak tartottak előrébb, és meg is tudták tartani ezt a fórt a nagyszünetig (41-48).

A térfélcserét követően a Körmend – Honvéd derbi forgatókönyvéhez hasonlóan zajlottak az események – Valerio és Kármán vették hátukra a fővárosi gárdát. 50-nél már utol is érték a debrecenieket, akik azonban nem hagyták magukat, szívósan küzdöttek. A lendületbe jövő Honvéd így is előnnyel fordulhatott a záró etapra, nem dőlt el azonban még semmi (67-63).

Az utolsó 10 perc az addigiakhoz hasonlóan sok izgalmat tartogatott, remek küzdelem folyt a pályán. Többször is úgy tűnt, hogy a budapestiek végleg leszakítják magukról üldözőjüket, de mindig akadt valaki debreceni oldalon, aki kapaszkodót nyújtott csapatának – 79-70-ről egy 9-0-val egyenlítettek Neuwirth-ék. 84-84 is volt az állás, ám a végjáték a Honvédnak sikerült jobban – Kármán egy hárompontossal biztosította be a győzelmet a fővárosiaknak, akik ezzel két „melós” győzelemmel nyitották a tornát, míg a Debrecen 0-2-val kezdett.

Budapesti Honvéd – Debreceni KA 92-87 (25-26, 16-22, 26-15, 25-24)

Honvéd: Kopácsi 16/6, Béres 2, Dévényi 4, Valerio 27, Kármán 24/3.
Csere: Németh 7/3, Tarján 4, Dénes -, Panic 4/3, Tanoh 4.

Debrecen: Balázsi 17/3, Kalassai 14/9, Neuwirth 26/9, Kurucz -, Csikai 10.
Csere: Nemes 7/3, Kanyári D. 10/6, Kanyári B. -, Somi 2, Turcsik 1, Tóth G. -.

Hibátlan maradt az Alba is

A Honvéd elleni vereséggel kezdő Körmend ellenfele a Debrecent legyőző Alba volt a játéknap utolsó derbijén. Az első játékrészben egyik fél sem tudta igazán érvényesíteni akaratát, hol az egyik, hol a másik csapat vezetett. A negyed vége a székesfehérváriaknak sikerült jobban, Kass triplája zárta az etapot (13-20). Ez a lendület kitartott a folytatásra is, fokozatosan lépett el ellenfelétől az Alba – Balsay trojkájával 10, Lukács tempójával pedig már 15 ponttal is mentek Pethő Ákos tanítványai. A félidőt Kuttor ziccere zárta, magabiztos előnnyel mehetett nagyszünetre a fehérvári együttes (22-41).

A harmadik negyedben sem változott a játék képe, a több lábon álló, nagyobb merítési lehetőségekkel bíró Alba folyamatosan növelte előnyét – 35 pontos fórral mehettek neki a záró tíz percnek Kassék (32-67). Itt már csak a tisztes helytállás lehetett a vasiak célja, és ezt becsülettel teljesítették is – összességében megérdemelt győzelmet aratott az Alba Fehérvár, akik így csatlakoztak a Honvédhoz a két győzelemmel állók táborában, a Körmend pedig a Debrecennel egyetemben két vereséggel kezdte a Junior döntőt.

Körmendi Törpördögök – Alba Fehérvár 52-90 (13-20, 9-21, 10-26, 20-23)

Körmend: Kiss M. 11/6, Takács K. 14/12, Monek 2, Kiss B. 6, Balogh M. 9.
Csere: Vargovics -, Herczeg 2, Szívós -, Darázs 2, Löte -, Gyánó -, Parcsami 6.

Alba: Lukács 18/3, Balsay 17/9, Kuttor 11, Takács E. 8, Seyi 8.
Csere: Birkás 2, Áment -, Molnár M. 5/3, Körmöczi 12/12, Kass 10/6, Nagy Z. -, Góbi -.

Fotó: Pókász Endre / MKOSZ