Egyetemi bajnokság, férfiak: Hosszabbításos BME-siker Pécsett
01
2018
2018. november 1.  |  16:35
A héten elkezdődött a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság. A férfiaknál a címvédő Miskolc az előző kiírás megnyerése mellett most már a kerek 70 pont különbségű debreceni diadalával is "hetvenkedhet". A jelentősen átalakuló TF rangadót nyert a hajrára az erejével elkészülő egri együttes ellen, a Nyíregyháza pedig biztosan győzött az NKE otthonában. A nyugati csoportban rögtön az első forduló hozott egy hosszabbításos meccset, amelyen a sokáig hátrányban lévő BME-MAFC nyerni tudott a PTE-PEAC otthonában. A Közgáz Mosonmagyaróváron, a Szombathely pedig Veszprémben diadalmaskodott.

NEMZETI EGYETEMI KOSÁRLABDA BAJNOKSÁG, FÉRFIAK

Keleti csoport

ELTE BEAC - Debreceni Egyetem 49-84 (16-24, 7-14, 11-25, 15-21)
Budapest, Tüskecsarnok, 20 néző. V.: Sentény B., Molnár T.

ELTE BEAC: Molnár 10, Somosi 6, Tímár 2, Czimer 17/6, Mayer 8. Csere: Kovács 6. Edző: Varga Zsolt.

Debreceni Egyetem: Asszú 19/9, Kozák 6, Gáspár 9/6, Tisza 8/6, Kozák 7/3. Csere: Orosz 4, Zsuga 6/6, Szekeres 6, Pollák 9/3, Nemes 4, Oláh 6/6. Edző: Kovács Adrián.

A mérkőzés elején látszott, hogy az ELTE csapata elég sok hiányzóval, a Debrecen pedig teljes kerettel érkezett. Ennek megfelelően bekezdtek a debreceni egyetemisták egy egész pályás letámadással, amivel a budapestiek nem tudtak mit kezdeni. Ez tartott egész mérkőzésen, így a csak egy cserével rendelkező ELTE-sek gyorsan elfáradtak, ezért sima vendég siker lett a vége.

Varga Zsolt: - Sajnos kevés merítési lehetőségem volt a padról, az ellenfél kemény védekezése gyorsan lefárasztott minket. Gratulálok a DEAC-nak a győzelemhez és a csapatomnak is a küzdésért.

Kovács Adrián: - A hétvégén egy Hepp-kupa és egy U20-as meccs után ezen a mérkőzésen azon voltunk, hogy gyakoroljuk azokat az elemeket, amelyek a későbbi mérkőzéseken szeretnénk használni. Ez többé-kevésbé sikerült is. Sok sikert kívánok az ellenfélnek a továbbiakban.

NKE SE - Nyíregyházi ESE 55-85 (6-26, 23-27, 15-15, 11-17)
Budapest, Ludovika Aréna, 30 néző. V.: Bagi, Bátovszky.

NKE SE: Polgári 11/3, Csaba 7/3, Tasnádi 6, Kováts B. 10, Obermann 4. Csere: Kaló 10, Marton 3, Kovács T. 2, Papp M. 2. Edző: Szekeres Dávid.

Nyíregyházi ESE: Horváth B. 6, Kovács Z. 12/6, Bus 15/9, Vaskó 17/6, Mokánszki 9/3. Csere: Szondi K. 3/3, Demeter 7/3, Jánkfalvi 16/6, Horányi A., Oláh Z. Edző: Hegedűs Ferenc.

Hamar megmutatkozott a nagy tudásbeli különbség a két csapat között, a mérkőzés már az első negyedben eldőlt. A folytatásban már kiegyenlített mérkőzést tudott játszani az NKE SE a jóval tapasztaltabb, nagyobb játékerőt képviselő ellenfele ellen.

Szekeres Dávid: - Gratulálok a Nyíregyházának a győzelemhez. A csapatomnak voltak nagyon jó periódusai, de a védekezésünk intenzitása - egyelőre - elmarad a szükséges szinttől.

Hegedűs Ferenc: - Gratulálok a csapatomnak, sajnos voltak hiányzóink, de ennek ellenére is győzni tudtunk. Külön örülök annak, hogy mindenki pályára lépett, és voltak nagyszerű egyéni teljesítmények.

TFSE – EKE Eger 89-60 (23-17, 18-7, 16-30, 32-6)
Budapest, Testnevelési Egyetem E-terem, 100 néző. V: dr. Szakáll.

TFSE: Nagy Botond 24/15, Nagy Benedek 1, Király 8, Boinitzer 23/3, Világi. Csere: Pintér 8, Fülöp 5, Katona 14/12, Horváth 6, Armaghani, Laman, Félix. Edző: Boros Zoltán.

Eger: Szabó 16/12, Mészáros 5/3, Beák 2, Varga 12, Megyes. Csere: Veres 2, Ungi 6, Steier 6, Pomázi, Papp 11/9. Edző:Váczi Péter.

Új vezetőedzővel, kicserélődött játékoskerettel, de ugyanazokkal a magas célokkal vágott neki a TFSE csapata az új szezonnak, mint az eddigieknek. Ennek szellemében indította a mérkőzést a hazai csapat, ahol elsősorban Boinitzer Dávid és Nagy Botond pontjaira támaszkodva a negyed végére sikerült tíz pont feletti előnyt kiépíteni. Ebben a periódusban az Eger szekerét első sorban Varga Imre húzta elementáris zsákolásaival. A második negyed is hasonlóképp alakult, a TFSE sok cserével operálva, letámadást alkalmazva tartotta a tíz pont fölötti előnyét, az Eger jókor elsüllyesztett triplákkal maradt látótávolságon belül. A fordulás után az Eger csapata zónavédekezésre váltott, ami megzavarta a hazaiakat. Ritmusát vesztette a TFSE, ezt kihasználta az Eger és feljött három pontra. Ebben a periódusban Szabó Gábor tripláira építettek a vendégek, hazai oldalon Katona Bence lépett elő a pontszerzésben. Az utolsó negyedre elfáradtak az egri játékosok, ezt kihasználva a TFSE végül nagyarányú győzelemmel kezdte a 2018/19-es szezont.

Boros Zoltán: - Annak ellenére, hogy öt csapatból jöttünk össze, és közös edzés nélkül voltunk kénytelenek kiállni, viszonylag hamar megtalálták a játékosok az összhangot. Ennek köszönhetőn a harmadik negyedbeli hullámvölgyünket leszámítva magabiztos játékkal sikerült győznünk. Nagyon örülök, hogy ilyen szépen sikerült az első közös meccsünk.

Váczi Péter: - Huszonnégy óra alatt sok volt a két tétmeccs. Több hiányzónk is volt, így csak harminchárom percig tudtuk ellenfelünk dolgát megnehezíteni. Gratulálok a TF csapatának, megérdemelten győzött ellenfelünk.

Debreceni Medikus SE - Miskolci Egyetem 60-130 (22-33, 12-39, 14-30, 12-28)
Debrecen, Móricz Zsigmond krt., 20 néző. V.: Kisházi, Nemes.

Debreceni Medikus SE: Kovács 10, Dudás 6, Mlcoch 7, Veszprémy 6/6, Prokaj 14. Csere: Csirpák 5, Urbán 5/3, Hegyi 2, Bujdosó 5/3. Edző: Kovács István.

Miskolci Egyetem: Kopasz 19/12, Takács 20/15, Lippai 17, Tóth 12/3, Orlicki B. 19. Csere: Orlicki M. 6, Takács 14, Márton 10, Szepesi 13/12. Edző: Drahos Gábor.

A sok új játékossal pályára lépő debreceni csapat fogadta a címvédőt, a bajnokság egyik legerősebb gárdáját. A miskolciak hamar megmutatták, miért is tartoznak már évek óta a mezőny élcsapatai közé. Félelmetes dobóformát mutatva már az elejétől jelentős nyomást helyeztek a hazaiakra, akik a második negyed első felében szinte képtelenek voltak pontot szerezni, így már félidőre majd negyven pont különbség alakult ki a csapatok között. A második félidőben sem vett vissza a vendégcsapat, és kiváló mezőnymunkájának, számtalan szerzett labdájának köszönhetően nagyon magabiztos győzelmet szerzett. A vendégeknél külön kiemelkedett Takács játéka, aki 20 pontja mellett 8 lepattanóval, 6 szerzett labdával, valamint 9 gólpasszal zárt. Szintén majdnem tripla-duplát szerzett Tóth is (12 pont, 7 lepattanó, 10 gólpassz).

Kovács István: - Nagyon jó iramú mérkőzést játszottunk, amelyen a jobb csapat még ilyen arányban is megérdemelten nyert. Pontosabb játékkal sokkal eredményesebbek lehetünk. Gratulálok az ellenfélnek.

Drahos Gábor: - Szerettünk volna eredményesen kezdeni, ami sikerült. Szerettünk volna negyven percen keresztül nagy intenzitással támadni és védekezni, ami szintén sikerült. Jó sebességű mérkőzés volt, mindkét csapatnak gratulálok, és sok sikert a továbbiakra.

Nyugati csoport

PTE-PEAC - BME-MAFC 87-91 (28-24, 23-22, 13-14, 19-23, 4-8)
Pécs, TTK Csarnok, 50 néző. V.: Praksch, Szalóki.

PTE-PEAC: Major 4, Iveszics 2, Tombor 4, Nyulász 20, Marosvölgyi 2. Csere: Laufer 11, Tóth K. 23, Nagy K. 15/6, Lajos 6. Edző: Földi Sándor.

BME-MAFC: Schaul 17/3, Koflanovics 2, Tálos 16/3, Shirian 10, Fekete 9. Csere: Svéda 16, Rados 4, Csepregi 17/6, Szentes. Edző: Tiba Klára.

Pörgős, nagy iramú mérkőzést játszott a két csapat. Időnként látványos támadójátékot is láthatott a mintegy félszáz főnyi közönség. A mérkőzés három negyedéig úgy tűnt, a hazaiak nyernek, a végjátékban viszont döntőnek bizonyult a vendégek kicsit nagyobb rutinja és palánk alatti játéka. A fővárosiak hosszabbításra mentették a találkozót, s nyertek.

Földi Sándor: - Jól indult a mérkőzés, az első félidőben volt is 9-10 pontos előnyünk, amivel jobban kellett volna élnünk. Ellenfelünk a palánk alatt kicsivel rutinosabb volt, ezt láttam döntőnek. Mindig visszajöttek hátrányból, és érzésem szerint a mérkőzés végén is ez döntött.

Tiba Klára: - Nehezen indult számunkra a szezon Pécsen, ellenfelünk lendületes, gyors játékkal a negyedik negyed elejéig vezetett, ám a hosszabbításban már nálunk volt a lélektani előny.

Veszprémi ESC - Szombathelyi ESE 61-113 (12-35, 19-20, 17-31, 13-27)
Veszprém, Egyetemi Tornacsarnok, 80 néző. V.: Sebesi Gábor, Dr. Vajda Balázs.

Veszprémi ESC: Veingartner 8, Balázs B. 22/3, Grifatong, Kacskó 9/9, Schmitz 14. Csere: Kovács 4, Lenger 4, Yin Yuteng, Répási. Edző: Mónus Péter.

Szombathelyi ESE: Sinkovits 23/12, Papp 14, Mészáros 31/18, Oroszi 14, Schveighoffer 6. Csere: Horváth 8/3, Vicze 9, Kerekes 8. Edző: Kéri Péter.

Az elejétől kezdve egy jó iramú mérkőzést láthattak a kilátogatók. Jobban kezdtek a vendégek, 8 ponttal elhúztak. A negyed végére ezt tovább tudták növelni, 12-35-öt  mutatott a tábla. A második negyed kiegyenlített játékot hozott az első felében, felváltva estek a kosarak, de a negyedet végül 20-19-re a vendégcsapat nyerte, és fölényes, 55-31-es előnnyel vonulhatott pihenőre. A harmadik negyedben a SzOESE újra azt a játékát mutatta, mint az első negyedben, a Veszprém kapkodva sok labdaeladással játszott. A negyedik negyedre a játék képe nem változott, megérdemelt nagyarányú győzelmet aratott a jobb erőkből álló Szombathely. A vendégek részéről a Sinkovits - Mészáros tengely emelhető ki. Utóbbi 31/18 pontot, 4 gólpasszt, előbbi pedig 23/12 pontot és 3 gólpasszt "tett a közösbe", de mindenki hozzátett a mérkőzéshez. Hazai oldalon a Balázs B.- Schmitz duó szállította a pontokat. Balázs B. 22/3 ponttal, Schmitz 14 ponttal, 8 (3 támadó) lepattanóval, 5 kiharcolt faulttal, Kacskó Cs. pedig 13 lepattanójával emelhető ki.

Mónus Péter: - Gratulálok az ellenfélnek. Látszott, hogy előrébb tartanak, összeszokottabbak. Huszonnyolc eladott labdával nem lehet mérkőzést nyerni, megilletődötten, kapkodva játszottunk. Megyünk tovább, és bízok a jobb folytatásban.

Kéri Péter: - A szezon első meccse volt. Bár kicsit foghíjasan tudtunk eljönni, de jó ritmusban tudtuk végigpörögni a meccset. Gratulálok a csapatomnak, remélem így folytatjuk tovább.

Mosonmagyaróvár Széchenyi Egyetem - Közgáz SC és DSK 53-71 (14-10, 12-24, 15-23, 12-14)
Mosonmagyaróvár, Bauer Rudolf Egyetemi Sportcsarnok, 40 néző. V.: Surányi, Erős.

Mosonmagyaróvár: Nagy-Bíró 7/3, Kovács K. 11/6, Iváncsics, Horváth Á. 20/3, Szabó L. 11/3. Csere: Horváth Sz., Kosár, Mándity 4, Faragó. Edző: Laky Tibor.

Közgáz: Sebők 4, Bea 4, Pálházi 3, Harsányi 8, Vörös 6. Csere: Debreceni 4, Vincze 8, Tichov 9/3, Szalay 2, Haris 6/3, Máriás 12, Sebestyén 5. Edző: Vladár Csaba.

Az első negyed kiegyenlített játéka után, a második egységben a több NB I B-s játékost is felvonultató Közgáz magasabb fokozatra tudott kapcsolni, így a nagyszünetre közel tízpontos előnyre tett szert. Ebben az időszakban a csapatok rengeteg hibát vétettek, a sok eladott labda is ezt mutatta. A második félidőben erős tartásról tettek tanúbizonyságot a hazaiak, akik NB I B-s játékosaikat nélkülözve léptek pályára, és kis híján kiegyenlítettek a harmadik negyed elején. Ez a felzárkózás sokat kivett a vendéglátó együttes játékosaiból, a mérkőzés végéig a Közgáz lassan, de biztosan növelte az előnyét, és megérdemelt győzelmet aratott.

Laky Tibor: - Hasznos mérkőzés volt, ahol megtudtuk, hogy jelenleg hol tartunk. Gratulálok a Közgáznak!

Vladár Csaba: - Hosszú idő után tértünk vissza a Nyugati csoportba, ahol egy szimpatikus csapat ellen léptünk pályára szép környezetben. A mérkőzésen mindkét csapat nagyon év eleji játékot mutatott. Próbáltuk a legjobbat kihozni ebből, ami hellyel-közzel sikerült is.

PTE-EMES Petőfi SE - SMAFC 65-46 65-46 (12-10, 15-6, 21,13, 17-17)
Pécs, Radnóti M. u., 30 néző. V.:  Fleischmann K., Mintál Cs.

PTE-EMES Petőfi SE: Földes 4, Szavai 10/6, Gáspár 4, Buday-Sántha 14, Kis 8. Csere: Kovács 7/3, Marton 2, Győr 11, Fülöp 5/3, Pungor, Füzy, Kárpáti. Edző: Petőfi Áron.

SMAFC: Gottlieb 8/6, Tukovits 14/6, Szegedi 20, Vass, Barcza 4. Csere: Erdős, Nichter, Kőfaragó, Széplaki, Gáspár. Edző: Farkas Dávid.

Végig kezében tartotta a hazai csapat a mérkőzés kimenetelét. Már az első negyedben sikerült előnyt kialakítaniuk, amit az ezt követő játékrészekben tíz pont fölöttire növeltek. A harmadik negyed végére már közel 20 pontosra, megnyugtatóvá vált a vendéglátók előnye. A záró szakaszra a SMAFC is elkapta a ritmust, amely látszik is az utolsó negyed eredményén az utolsó negyedet kiegyenlítetté tették a vendégek, de a magabiztos hazai sikert nem tudták megakadályozni.

Petőfi Áron: - Tartalékosabb volt az ellenfél, mint vártuk. Azt gondolom, hogy fogunk sokkal jobban játszani ennél, főleg támadásban. Ma, amennyire lehetett, próbáltunk gyakorolni, bár mivel nagyrészt zónázott az ellenfél, ezért emberfogással nem sokat sikerült. Próbáljuk építgetni a csapatunkat, és megyünk tovább a következő mérkőzésekre!

Farkas Dávid: - Első meccs lévén kicsit izgultunk, ez meg is látszott az első félidőben, de sikerült felvennünk a ritmust. Sok a rutintalan játékosunk ebben a szezonban, de dolgozunk tovább, és reméljük, hogy minél előbb sikerül megszereznünk az első győzelmünket. Gratulálok a hazai csapatnak, egy nagyon sportszerű társaságot ismertem meg a személyükben!