Női U20-as Eb: Meglepetések a nyolcaddöntőkben
12
2018
2018. július 12.  |  10:10
Egy hatalmas és egy talán kisebb meglepetés is született a Sopronban zajló női U20-as Európa-bajnokságon a legjobb nyolc közé jutásért rendezett összecsapásokon. Nem jutott a negyeddöntőbe a svédekkel szemben hosszabbítás után alulmaradó orosz csapat, a hollandok "elkapták" a mieink mögött a csoportban a második helyen végző letteket, és nem lesz ott a legjobbak között a tavalyi ezüstérmes szlovén válogatott sem, amelyet az olasz csapat győzött le.

Végig kiegyenlített, szoros összecsapáson a hollandok elsősorban Mia Hordijk (12 pont - 16 mezőnkísérlet -, 5 lepattanó, 9 eladott labda), Westerik (11 pont - 15 mezőnykísérlet -, 6 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda) és Katoo Koenen (11/6 pont, 7 lepattanó) eredményességére építve 77-73-ra legyőzték a Digna Strautmane (28 pont, 9 lepattanó, 7 eladott labda)-Aleksza Gulbe (17 pont, 7 lepattanó) kettős vezette lett csapatot.

Három negyedet megnyerve, a negyediket pedig döntetlenre adva Portugália Beatriz Jordao (17 pont, 15 lepattanó), Ana Rodrigues (15/3 pont, 3 lepattanó) és Luana Serranho (12/6 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz) vezérletével 61-46-ra verte Lengyelországot, amelyből egyedül Patricya Joanna Jaworska (11/3 pont) jutott 10 pont fölé.

Az esélytelen, csoportjukban sereghajtókként záró svédek a káprázatos dobóformát kifogó Cajsa Uhström (25/21 pont, 7/8 tripla), valamint az egyetlen pattanó híján tripla-duplával záró Klara Lundquist (22/3 pont, 9 lepattanó, 11 gólpassz) jóvoltából szédületesen kezdtek, s az első 10 percben 27 pontig jutva 8 pontos előnyt szereztek. A folytatásban magukra találtak az oroszok, akik Vikoria Zavjalova (24/9 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz) és Kamilla Ogun (15/3 pont, 6-6 lepattanó és gólpassz) hatékony játéka révén a hajrában már vezettek, de fél perccel a vége előtt Lundquist hosszabbításra mentette a mérkőzést Svédországnak (72-72). A ráadásban sokáig fej-fej mellett haladtak a felek, majd Uhström hetedik triplájára 54 másodperccel a hosszabbítás letelte előtt, 79-79-nél már nem volt válaszuk az oroszoknak - óriási meglepetésre a svédek 84-79-es győzelmükkel kiejtették Oroszországot.

Kitűnően kezdett, s az első negyedben 7 pontos előnyt szerzett a Nina Jesensek (12/9 pont)-Tina Cvjitanovic (11/3 pont, 5 gólpassz)-Lara Kozina Bubnic (10 pont, 6 lepattanó) trió vezette szlovén csapat. A kiegyenlített második etap után a harmadikban az olaszok elsősorban Martina Fassina (18/3 pont, 6 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda), Lorela Cubaj (15 pont, 14 lepattanó) és Obis Futo Andre (12 pont, 4 lepattanó) ponterőssége révén valósággal átrohantak a tavalyi U20-as Eb ezüstérmesén, s a 24-11-re megnyert szakasszal eldöntötték a maguk javára az összecsapást. Az olasz sikerhez kellet a hatékony védekezés: a győri szakvezető Sandro Orlando tanítványai összesen 14 ponton tudták tartani a szlovén felnőtt válogatott két játékosát, Kroseljt (5) és Friskovecet (9/3).

A németek parádés első negyeddel kirukkolva ugyanúgy 27-19-re nyerték az első negyedet a franciákkal szemben, ahogy a svédek az oroszok ellen. Sőt, a második 10 percben a Satou Sabally (22/12 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz)-Anna Lappenküper (13/3 pont, 3 gólpassz)-Theresa Simon (10/3 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) hármasfogat "húzta" germán hölgyek ezt még 2 ponttal "megfejelték". A harmadik etap óriási fordulatot hozott: elsősorban Tima Pouye (17/9 pont, 6 lepattanó, 3-3 gólpassz és eladott labda), Maeva Djaldi Tabdi (12 pont, 6 lepattanó) és az egyébként nagy hibaszázalékkal játszó Kadiatou Sissoko (11 pont - 14 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó, 3 gólpassz, 6 eladott labda) eredményessége révén a gallok átrohantak a németeken, s 25-7-re nyerve a negyedet 8 pontos előnnyé alakították a félidőbeli 2 pontos hátrányukat. Végülis ezen egyetlen negyed megnyerése elég is volt a franciáknak a győzelemhez. A németek szokásukhoz híven nem adták föl, 24 másodperccel a vége előtt 1 pontra feljöttek, de fordítani nem tudtak, végül 68-66-ra győztek a franciák.

Horvátország - amelynek játékosai közül végül senki nem jutott 10 pont fölé - az első negyedben még tartotta a lépést a címvédő spanyolokkal, ám a második 10 perctől már nyomasztó fölényben játszott Spanyolország, amely Maria Dolores Pendade (14 pont, 7 lepattanó), Laura Pena (12/3 pont) és Paula Ginzo (11 pont) ponterősségére alapozva fölényes, 93-41-es győzelmet aratott. A spanyol szakvezető, a Jekatyerinburgot Sopronban Euroliga-győzelemig vezető Miguel Mendez arra is figyelt, hogy játékosai közül senki ne töltsön 24 percnél többet a pályán.

Kicsit csalóka a szerb-szlovák meccs végeredménye, szünetben ugyanis csupán 10 pont volt az előnyük a "tarthatatlan" Ivana Raca (36/12 pont, 10 lepattanó), Ivana Katanics (13/3 pont, 8 gólpassz) és Lara Radulovics (13/3 pont) eredményes játékára építő szerbeknek az összecsapáson, amelyen kiderült: Szerbia lesz a mieink ellenfele. A közel 40 pontos különbség a végére alakult ki, a záró 10 percre "elfogyott" az ismét Nikola Kovacicková (16/6 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz)-Sona Svetliková (12 pont) vezette szlovák csapat, s a 32-12-es negyedik negyed után alakult ki a 100-61-es végeredmény.