Női U20-as Eb: Egy-egy veretlen minden csoportban
09
2018
2018. július 9.  |  12:00
Két játéknapon van túl a női U20-as Európa-bajnokság mezőnye. Két fordulót követően minden csoportban egy-egy veretlen együttes van, örömmel mondhatjuk: a C-jelűben ez a magyar együttes. A mieinken kívül két forduló után még a szerbek, az olaszok és a spanyolok mérlege makulátlan.

1. nap

A fölényes győzelemmel kezdő magyar együttes csoportjában válogatottunk tegnap ellenfele, az esélyesebbnek vélt lett csapat ellentétes félidők mérkőzésén 70-62-re verte a szünetben még 6 ponttal vezető lengyel együttest. Hiába bizonyult a lengyel Klaudia Niedzwiedzka (17/9 pont, 18 mezőnykísérlet) a mezőny legeredményesebbjének, egyedül ő jutott 10 pont fölé. A csapatként hatékonyabb balti együttesből három játékos is két számjegyű pontot "termelt", Dinija Pavelsone (14/6 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz) és Digna Strautmane (12 pont - 14 mezőnykísérlet -, 13 lepattanó, 5 blokk) voltak a vezéregyéniségek. Aleksa Gulbe 12/3 ponttal és 8 lepattanóval zárt.

A mi águnkon, a D-csoportban a címvédő spanyolok kissé lámpalázasan kezdtek a portugálok ellen, az első negyed után még hátrányban voltak, de a folytatásban védekezésüket rendezve végül 57-43-ra győztek, a két csapat együtt "hozott össze" kerek 100 pontot. Érdekesség, hogy a címvédő és az egész mezőny legeredményesebb játékosa Maria Dolores Pendande mindössze 13 és fél percet játszva jutott el 12 pontig.

A csoport másik meccsén a lepattanózást 48-39-re megnyerő hollandok elsősorban a szenzációs, 26-7-re megnyert harmadik negyedüknek köszönhetően fölényes 83-59-es győzelmet arattak Belgium legjobbjai ellen. Holland részről Laura Westerik 28 ponttal és 7 pattanóval zárt, Noor Diressen (18 pont 10 lepattanó) pedig, akárcsak a belgák legjobbja, Laure Resimont (20/9 pont, 10 lepattanó), dupla-duplával zárta a találkozót.

A másik ágon, az A-csoportban a tavalyi ezüstérmes Szlovénia végig futva az eredmény és a szerb válogatott után végül 72-65-re kikapott. A szlovénoknál nem tudott senki felnőni a két felnőtt válogatott, Alexandra Kroselj (20/6 pont, 9 gólpassz) és Zala Friskovec (17/9 pont, 4 gólpassz) mellé, így a lepattanózást 44-27-re nyerve a Mina Djordjevics (18 pont, 4 lepattanó)-Teodora Tudurics (11 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz)-Vladana Vujsics (10 pont)-Ivana Raca (9/3 pont, 9 lepattanó) kvartett vezette szerbek kerekedtek felül.

Érdekesen alakult a német-orosz találkozó. Az első 3 negyedben a Satou Sabally (19/6 pont, 16 lepattanó, 6 gólpassz, 8 eladott labda)-Johanna Klug kettős ponterősségére építő német csapat akarata érvényesült, 30 perc után 55-44-es német vezetést mutatott az eredményjelző. A záró etapban aztán "erődemonstrációt" tartott az orosz együttes, amelyben ugyan a felnőtt válogatottban is bemutatkozó Kamilla Ogun 10 mezőnykísérletből csak 7 pontig jutott, de Viktoria Cseren (17/9, 5 lepattanó), Szevara Nuritdinova (11/3 pont, 5 gólpassz) és Anasztaszia Zotkina (10 pont, 8 lepattanó) vezérletével egy szédületes, 28-12-es záró etappal fordítottak a lepattanó csatát egyébként simán 41-29-re elbukó oroszok. Érdekes, kiegyenlített csoportnak tűnik...

A B-jelű kvartettben jóval egyértelműbbeknek tűnnek az erőviszonyok. A franciák minden negyedet megnyerve fölényesen, 74-36-ra verték a svédeket. A skandinávoktól senki nem érte el a 10 pontot, a lepattanózást 65-31-re nyerő gall hölgyektől Naomi Mbandu (14/9 pont, 4 lepattanó) Marie-Paule Foppossi (13/9 pont, 11 lepattanó) és Kadiatou Sissoko (11 pont - 12 mezőnykísérlet -, 8 lepattanó) voltak a legeredményesebbek.

Az olasz-szlovákon is hasonló koreográfia alapján született sima talján siker (58-34). Két padról beszálló játékos, a nem egészen 20 percet játszó Valeria Trucco (17/3 pont, 6 lepattanó) és Olbis Futo Andre (13 pont, 9 lepattanó) vezette győzelemre az olaszokat, a svédekhez hasonlóan a szlovákoknál sem ért el senki 10 pontot.

2. nap

Csoportunk második fordulójában az első napi két vesztes, a lengyel és a horvát válogatott kosarakban gazdag, fordulatos meccset játszott egymással. A páratlan negyedek után a jó dobóformát kifogó Josipa Silov (18/15 pont, 7 gólpassz) és druszája, Josipa Pavic (16 pont, 5-5 lepattanó és gólpassz) vezette horvátoknál volt az előny, a páros szakaszokat, így a mérkőzést lezáró negyediket követően is a lengyelek vezettek - azaz nyertek. A mieink a csoportkör záró fordulójában azok ellen a lengyelek ellen játszanak, amelynek legjobbjai a horvátok ellen Julia Natalia Nielacna (25 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz) és Niedzwiedzka (18/9 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz) voltak. Egyre inkább "érik" a magyar-belga összecsapás - ha úgy tetszik, a tavalyi U18-as negyeddöntő "visszavágója" a nyolc közé jutásért.

A mi águnkon a D-csoportban a címvédő spanyolok egységes csapatjátékot bemutatva - a legeredményesebb játékosuk, Laia Sole 13 ponttal és 4 lepattanóval zárt - fölényesen 77-32-es győzelmet arattak Belgium ellen. Belga részről Resimont volt messze a legeredményesebb 13 ponttal - 19 mezőnykísérletből -, amely mellé 5 lepattanót szedett.

A csoport másik meccsén - és ezért is érik a magyar-belga - a nyitó körben a spanyolokkal szemben alulmaradó portugálok javítottak a belgákat simán verő holland csapattal szemben. A luzitán lányok az első negyedben szerzett 10 pontos előnyre, valamint Ana Rodrigues (25/9 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz 5 eladott labda) és Beatriz Jordao (14 pont, 13 lepattanó) eredményességére építve 65-57-re legyőzték az Ilse Kujit (18/12 pont, 4 lepattanó)-Westerik (17/9 pont, 6 lepattanó)-Driessen (11 pont, 4 lepattanó) trió vezette hollandokat.

A másik ágon, az A-csoportban tovább menetelnek a szerbek akik a szlovénok után a németeket is legyőzték. A 71-64-re végződő összecsapáson Nevena Naumcev (19/12 pont, 6 lepattanó), Milica Bojovics (11 pont, 4 lepattanó) és Raca (11 pont) voltak a vezérek, míg német részről az első meccsen is remeklő Satou Sabally (29/3 pont, 8 lepattanó) eléggé magára maradt pontszerzésben, rajta kívül csak Theresa Simon (11/3 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz, 4 eladott labda) jutott 10 pont fölé.

A játéknap rangadóján a tornát a szerbek ellen vereséggel kezdő tavalyi ezüstérmes szlovén együttes javított: az első félidőben közel 20 pontos előnyt szerezve, két felnőtt válogatottja kiemelkedő egyéni teljesítményére építve 84-71-re verte Oroszországot. Zana Friskovec 37/15 ponttal és 6 lepattanóval, Alexandra Kroselj pedig 25/6 ponttal, 4 gólpasszal, valamint 3-3 eladott labdával és lepattanóval zárt. Ez ellen pedig nem volt ellenszere a Cseren (18/3 pont, 13 lepattanó)-Viktoria Zavailova (15/3 pont, 3 gólpassz)-Eleonora Olejnyukova (13/9 pont, 4 lepattanó)-Ogun (12 pont, 5 lepattanó) kvartett vezette orosz együttesnek.

A B-csoportban a vasárnapi két egyoldalú összecsapás után két szoros mérkőzést láthattak a nézők. A nyitó napon súlyos vereséget szenvedő két együttes közül egy végig szoros találkozón a Nikola Kovaciková (21/15 pont, 10 lepattanó, 7 gólpassz)-Sona Svetliková (19 pont, 7 lepattanó) duó vezette szlovákoknak sikerült javítani, akik 70-65-re győzték le a svédeket, akiknél Kara Lundqulist (14 pont - 20 mezőnykísérlet -, 5 lepattanó, 7 gólpassz) és Helene Haegerstrand (12/3 pont - 13 mezőnykísérlet -, 7 lepattanó) voltak a legeredményesebbek.

A csoport rangadóján a két fölényes győzelemmel kezdő együttes közül, ellentétes félidők mérkőzésén a győri csapat vezetőedzője irányította olasz együttes óriási hajrával, a záró etapot 25-14-re megnyerve verte 76-69-re a félidőben még 10 ponttal vezető franciákat. A legtöbbet Lorela Cubaj (16 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) és Martina Fassina (12 pont, 4 gólpassz) tette a bravúros fordításért, Tima Pouye 19/3 ponttal (1/10 tripla), 5 lepattanóval és 4 gólpasszal zárt, Emanuelle Tahane pedig 10 pontig - 11 mezőnykísérletből - és 6 lepattanóig jutott.