Az ötödik helyen zárt az Alba az EYBL U20-as szuperdöntőjében
11
2018
2018. június 11.  |  08:35
Pénteken két mérkőzés várt az EYBL U20-as szuperdöntőjében az Alba Fehérvár együttesére, amely az olasz Oxygen Orange1-gyel csapott össze először. A taljánok jobban kezdtek, 11 ponttal vezettek 11 perc játékot követően, de az Alba Joel Nshimba (19 pont, 21 pattanó), Lukács Norbert és Takács Milán (8 pont, 7 pattanó) kosaraival visszaküzdötte magát, a félidőben csak 5 ponttal volt lemaradva (33-38). A fordulás után, Polter Attila (11 pont) tripláját követően mindössze egyetlen pont volt a különbség, de az olaszok megint eltávolodtak 11 pontra, ennyi volt a differencia 10 perccel a vége előtt is. A duplákat 30, a triplákat 29, a büntetőket pedig csak 50%-kal dobó, 22 egypontost kihagyó fehérvári gárda küzdött, Takács Martin (11 pont, 6 pattanó, 3 gólpassz) révén 4 pontra kapaszkodott vissza, de fordítani nem tudott, 7-tel nyert végül az Oxygen Orange1 (75-82).

A második mérkőzésen a szlovák házigazda, az SBK Junior Levice várt Takácsékra. Itt is jobban kezdett a magyar csapat ellenfele, 8-0-lal nyitottak a szlovákok, de az Alba a szakasz második felére fordított (14-15). Az ezúttal is Joel Nshimba (10 pont, 11 pattanó, 5 eladott labda), Lukács Norbert (8 pont, 7 pattanó), Polster Attila (12 pont), Papp István (11 pont, 5 pattanó, 4 eladott labda) és Takács Milán (15 pont, 5 pattanó, 6 eladott labda) vezette Székesfehérvár 8-0-val kezdte a második negyedet, így 9 ponttal meglépett (14-23), de a hazaiak időkérése rendezte a soraikat, az Alba támadójátéka pedig szétesett, így a félidőben már a Léva vezetett 5 ponttal (34-29). A fordulás után gyorsan 10 pontra nőtt a differencia, de annak ellenére, hogy az utolsó percre megint visszajött 4 pontra a magyar csapat, fordítani ezúttal sem tudott (71-63).

Szombaton kora délután egy más jellegű összecsapást vívott az Alba a lengyel Rosa Piotrowka Radom ellenében, hiszen az első negyedet 27-8-ra elvesztette a csapat, és bár a következő 20 percben nem nőtt jelentősen a távolság, a záró felvonásban újra 14 ponttal bizonyultak jobbnak a lengyelek, így végül kerek 40 ponttal győztek (62-102) - a legponterősebb ezúttal Polster Attila (10 pont) volt, a leghasznosabb pedig Balsay Ádám (7 pont, 3 pattanó) a magyarok közül.

A vasárnap délelőtti összecsapáson a Fehérvár ellenfele a legjobb grúz játékosokkal rendelkező, Georgia nevű együttes volt. A grúzok jobban kezdtek, de az első 10 perc nagyon hullámzó volt, és a végén mindössze 1 pont volt a különbség (17-18). A 14. percben még 4 ponttal az Alba állt jobban (26-22), ezután viszont hatalmasat fordult a játék összképe, 13 ponttal megugrottak a grúzok a félidőre (32-45). A fordulást követően a Joel Nshimba (20 pont, 7 pattanó) és Lukács Norbert (5 pont, 10 pattanó, 3 gólpassz, 2 blokk) vezette magyar alakulat szépen rendezte a sorait, és főleg a harmadik játékrész második felében megpróbált visszakapaszkodni ellenfelére, 7 pont volt a különbség 10 perccel a vége előtt (54-61). A grúzok azonban a záró felvonást sokkal jobban kezdték, gyorsan eldöntötték a találkozót, amelyet végül 19 ponttal nyertek meg (64-83).

A tornát hibátlan (4-0) mérleggel a grúzok nyerték a lengyelek (3-1), a házigazda (2-2), az olaszok (1-3) és az Alba (0-4) előtt, de a székesfehérváriaktól már az is komoly eredmény volt, hogy a playoffból továbbjutottak a szuperdöntőbe olyan együtteseket megelőzve, mint a Lido di Roma vagy a Grosuplje.