Nyolcadik helyen végzett az Alba Fehérvár az U16-os EYBL szuperdöntőjén
16
2018
2018. április 16.  |  11:00
A hétvége folyamán az Alba Fehérvár U16-os együttese az EYBL korosztályos szuperdöntőjén vett részt Lettország fővárosában, Rigában, miután első helyen végzett a közép-európai régióban.

Az első találkozót az észt TTÜ BS ellen vívta a magyar együttes, és kiválóan kezdett - Somlai-Kiss Máté, Kass Balázs (14 pont, 8 pattanó, 4 szerzett labda) és Sodiq Seyi Awogbemi (8 pont, 18 pattanó, 5 gólpassz, 3-3 szerzett labda és blokk) kosaraival 8-0-ra és 16-2-re is vezetett a székesfehérvári alakulat, majd az észtek 7-0-val zárták az első negyedet (9-16). A második felvonásban is végig az Alba állt jobban, de fokozatosan csökkent az előnye, az északiak legjobbja, Kasper Suurorg (21 pont, 9 pattanó, 24 VAL) pedig egy triplával egyenlített a félidő végén (28-28). A fordulás után 6-0-val nyitott a TTÜ, és a harmadik negyedben végig 2-6 pontos előnyt őrzött (42-40). A záró 10 perc elején egyenlített a fehérvári alakulat, majd az észtek 8-0-s rohamára egy 6-0-val feleltek a magyarok, így kétpontos hátránnyal fordultak az utolsó bő két percre (50-48). Az utolsó három pont azonban a TTÜ-é volt, így végül 53-48-ra kikapott az Alba, és a 7-10. helyekért folytathatta.

Még péntek este le is játszotta második találkozóját a Donnard-legénység, a helyi Ridzene Basketball volt az Alba ellenfele. A lett együttes 8 ponttal meglépett az első negyedben, de a 17. perc végén már a Fehérvár állt jobban (27-26) - a félidőre újra a Ridzene oldalán volt a hatpontos előny (31-37). A fordulás után előbb feljött ellenfelére a magyar együttes, majd 9 ponttal megint leszakadt. 41-50 után egy 12-3-as futással egalizáltak Körmöczi Mihályék (13 pont). Bár a rigai gárda visszavette az előnyét, a találkozó utolsó hat percében végig az Alba vezetett. 78-78-nál, 21 másodperccel a vége előtt egyenlített a Ridzene (78-78), de Kovács Ákos Bence (8 pont, 7 pattanó) duplája a legvégén meghozta a sikert a székesfehérváriaknak (80-78). Az Alba nagy előnye az volt, hogy amíg a hazaiak elég erősen két emberre támaszkodtak, addig náluk a két külön említett játékos mellett többen is hasznosan kosaraztak, Seyi (9 pont, 8 pattanó), Takács Erik (9 pont, 6 pattanó) és Kass Balázs (8 pont, 3-3 gólpassz és pattanó) is bőven hozzátették a magukét a sikerhez, ahogy a többi pályára lépő is.

A 7. helyért a szintén rigai Alfreda Kraukla VEF volt az Alba ellenfele. Ez a találkozó jóval simábban alakult sajnos, miután a hazaiak 16-5-tel nyitották az első öt és fél percet, és innen nem volt visszaút a Fehérvár számára. Egy negyed után 16, a félidőben pedig kereken 20 pont volt a differencia a két együttes között (39-19). A fordulás után ugyan pariban volt ellenfelével a magyar klub, de közelebb már nem nagyon sikerült kerülnie, és végül 22 pontos vereséget szenvedett (78-56). Ezen a mérkőzésen Csaba Péter (10 pont, 5 pattanó, 4-4 gólpassz és szerzett labda), Kovács Ákos Bence (10 pont, 4 pattanó), Kass Balázs (8 pont) és Góbi Marcell (7 pont) voltak az Alba legjobbjai, Seyi nem lépett pályára.

Az Alba így a 10 csapatos szuperdöntő 8. helyén zárt.

A tornát, ezzel az EYBL U16-os korosztályának idei kiírását az olasz Next Step Academy nyerte - a döntőben az orosz BC Gloriát 76-72-re győzte le a talján klub.